Hi!

My name is Joachim Rücker. Thank you for visiting me on my homepage.

Currently I am the Ambassador of the Federal Republic of Germany to the Kingdom of Sweden, please see www.stockholm.diplo.de.

Until June 2008, I have been the Special Representative of the Secretary General and head of the United Nations Mission in Kosovo (UNMIK), see www.unmikonline.org or “UNMIK 1999-2008”.

From August 1993 until April 2001 I have been Mayor of the industrial City of Sindelfingen in Baden-Württemberg / Germany. If you want to know more about Sindelfingen, I suggest you visit www.sindelfingen.de.

From May 2001 until July 2002 I have been Ambassador and Deputy High Representative for Administration and Finance in the Office of the High Representative (OHR) in Sarajevo, Bosnia and Herzegovina. Thereafter I was Head of the Budget and Finance Division at the Foreign Ministry (Auswärtiges Amt) in Berlin. From February 2005 to August 2006 I have been Ambassador and Deputy Special Representative of the Secretary General in charge of UNMIK's EU Pillar for Economic Reconstruction.

Before I ran for mayor, I have been with the German Foreign Service with postings in Vienna, Daressalam and Detroit. From 1991-93 I was an adviser to the SPD parliamentary group in Bonn.

If you want to ask me something, please do it here:
Jrstoc@aol.com
.